В системі Prozorro.Sale можна придбати будь-яке державне майно чи сировину, у тому числі й лісоматеріали. Тут знаходиться великий асортимент деревини різних класів для промислового чи непромислового використання. На відкритих онлайн торгах можна придбати бруси, кряжі, колоди, пиломатеріали, дрова та інше. Знайти повну інформацію щодо реалізації української деревини на електронних аукціонах можна на сайті https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/prodazh-neobroblenoi-derevini-v-misti-zhitomir-na-auktsionah-maj/. Але звідки береться ця деревина?
Українські лісгоспи здійснюють регулярну вирубку лісу, що носить санітарний характер. Під час такого оздоровлення лісів зрубують сухі та повалені дерева, а також ті, що постраждали від шкідників чи заражені грибком. Уся ця деревина у великих об’ємах накопичується на територіях лісових господарств та повинна бути продана.
Як продається деревина після нововведень
До 2020 року продаж деревини в Україні через онлайн торги відкритого типу для лісгоспів був добровільним, але наразі він став обов’язковим для тих державних лісових господарств, які продають значну частину своїх запасів. Такі підприємства повинні продавати через відкриті електронні аукціони 25% від своєї місячної заготівлі. Деякі українські області, наприклад, Закарпатська, повністю перейшли на реалізацію деревини через відкриті електронні аукціони.
На торгах можна знайти деревину листяних та хвойних порід. Відвантажуватися вона може в розпиляному вигляді чи цілою. Особливості транспортування деревини залежать від її цільового призначення. Лісоматеріали бувають колоті й круглі, в залежності від методу їх обробки. Деревину розколюють, подрібнюють, лущать, стругають, тощо.
В одному лоті може знаходитися не менше, ніж 150 кубометрів лісу. При цьому деревина повинна бути одного сорту. Мінімальна вартість одного лоту на аукціонах системи Прозорро.Продажі складає 200 тисяч гривень. Придбати на онлайн торгах можна деревину таких порід: сосна, ялина, дуб, клен, вільха, береза та інших.
За допомогою нової системи продажу, державі вдалося налагодити контроль збуту деревини та отримати багатомільйонні прибутки від її легального продажу. Раніше деревина продавалася на основі прямих угод що складалися між посадовими особами та представниками бізнесу. Це давало можливості для розвитку корупції та змов.