На теперішній час Україна, як і інші держави Європи та світу, реалізує природний газ за ринковими цінами. Формування споживчої вартості енергоресурсів цікавить багатьох споживачів, тому що зазвичай економічні розрахунки мають складні та незрозумілі схеми та не розголошуються широкому загалу.
Українська енергетична біржа являє собою приклад компанії нового формату, забезпечуючи вільний доступ до показників формування державних ринкових цін природного газу шляхом біржових котирувань, про що детальніше йдеться за посиланням https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/natural-gas.
Звідки беруть природний газ
Природний газ знаходиться в геологічних шарах, розташованих в глибині. З шарів підгрунтя газ іноді видобувають окремо чи разом з нафтою, або в газових плямах. Природний газ формується протягом мільйонів років як результат природного перетворення органічного матеріалу, з якого утворився метан. Природний газ розподіляється споживачам без будь-якого суттєвого перетворення після видобутку. Зазвичай коефіцієнт його первинної енергії дорівнює 1 (для порівняння у електрики цей коефіцієнт становить 2,58).
В світі склалась тенденція, що ціна, яка виставляється в рахунку за послуги операторів газотранспортних та розподільчих мереж, а також за зберігання газу, не залежить від постачальника газу, тому що ці види діяльності підпадають під монополію, і рахунки виставляються однаково всім побутовим споживачам від всіх постачальників газу. Що стосується питання ціни на природний газ, то зазвичай ціна молекули газу становить орієнтовно 52% від продажної ціни для кінцевого користувача (решта покриває витрати на транспортування, розподіл і маркетинг). Вартість природного газу розраховується за особливо складною формулою, що індексується за цінами сирої нафти та нафтопродуктів.
Це відбувається тому, що природний газ незамінний у всіх сферах його використання (опалення, гаряче водопостачання, технологічні процеси). Таким чином, природний газ постійно конкурує майже з усіма іншими джерелами енергії. Тому, щоб збільшити його споживання, виробники природного газу індексують його ціну відповідно до цін на конкуруючі енергоносії, в основному з нафтою. Ціна на газ змінюється разом з ціною нафти. Наприклад в Європі ціна алжирського природного газу індексується за ціною сирої нафти, ціна норвезького газу індексується за цінами на важкий мазут і вітчизняний мазут.